Адкрыты дыялог “Маленькія жыццёвыя радасці”

Як зрабіць жыццё шчаслівым? Адкуль нараджаецца дзіва? Ці ведаеце вы сакрэт простага чалавечага шчасця? Зацікаўленыя вучні 6-х класаў дзяржаўнай установы адукацыі “Сярэдняя школа № 31 г. Магілёва” шукалі адказы на гэтыя пытанні ў межах адкрытага дыялогу “Маленькія жыццёвыя радасці”.

Слова “hygge” нарвежска-дацкага паходжання, гэта арыгінальны і складаны тэрмін, што абазначае цэлую палітру вобразаў: дабрабыт, цеплыня, блізкасць, натуральнасць, стрыманасць…

Халодная паўночная краіна. Мала сонца. Большая палова года — пахмурнае надвор’е. У жыхароў Даніі не менш праблем са здароўем, маёмасцю, бяспекай, чым у іншых народаў свету. Аднак менавіта Данія  займае 1 месца па індэксу шчасця ў  агульным рэйтынгу ААН.     Чаму так? Адказваю: разам з сацыяльнай бяспекай жыцця хюгге ўваходзіць у іх мадэль дабрабыту. На першы план выносяцца камфорт і простыя жыццёвыя радасці. Хюгге нагадвае пра галоўнае ў нашым жыцці — клопаце аб самім сабе і сваіх блізкіх. Менш тэхналогій — больш прыроды, еднасць  і гармонія, дэталі, цёплыя ўспаміны  і інш. Гэты трэнд  шчасця і спакою вельмі папулярны ва ўсім свеце.

Давайце ж запрашаць у сваё жыццё філасофію хюгге: спачатку раз у месяц, потым — па выхадных, а ўжо пасля, гарантую, Вам так спадабаецца, што хюгге застанецца ў доме назаўсёды.

Настаўнік беларускай мовы і літаратуры
Алена Сяргееўна Кустава

Для дальнейшего просмотра ЩЕЛКНИТЕ ПО ФОТО