Конкурс  “Знаўца  беларускай мовы”

Яна мне дадзена адзіная
                                                                               На ўсё жыццё, на цэлы век.
                                                                      Мая адзіная, радзімая
        У вянках лясоў і стужак рэк.
М. Шаўчонак

Конкурс  “Знаўца  беларускай мовы”

Прагучалі святочныя фанфары з нагоды Міжнароднага дня роднай мовы, ускалыхнулі  трапяткім гучаннем сэрцы школьнай моладзі  і падаравалі свята. А святы любяць усе: і дзеці, і дарослыя.
            27 лютага для вучняў 6-х класаў  дзяржаўнай установы  адукацыі “Сярэдняя школа №31 г. Магілева” было праведена пазакласнае мерапрыемства  “Знаўца беларускай мовы”, дзе вучні змаглі праявіць інтэлект, спрыт і знаходлівасць.
            Камандам былі прапанаваны конкурсныя заданні “Перакладчык”, “Рыфмаванка”, “Магічныя лічбы”, “Метаграма”, “Незвычайнае пасланне”, “Залацінкі народнай мудрасці” і інш.
            Удала справіўшыся з усімі заданнямі, шасцікласнікі пераканаліся,  што родная мова жыве па сваіх законах і сакрэтах. А адчуць іх  трэба душой і сэрцам, бо “словы роднай мовы — як зярняткі для мукі, як зоркі для неба, як нектар для кветак”. А жыццё, як вядома, любіць ініцыятыўных, дапытлівых, тых, хто знаходзіцца ў пошуку новых адценняў родных слоў.

Настаўніца беларускай мовыі літаратуры
Кузьмянкова Л. У.