Могилёвский областной исполнительный комитет Могилевский институт МВД Республики Беларусь

МА «Выкарыстанне міжпрадметных сувязей на ўроках беларускай мовы і літаратуры з мэтай фарміравання метапрадметных кампетэнцый»

29 снежня  2018 года  адбылося пасяджэнне метадычнага аб’яднання настаўнікаў беларускай мовы і літаратуры па тэме «Выкарыстанне міжпрадметных сувязей на ўроках беларускай мовы і літаратуры з мэтай фарміравання метапрадметных кампетэнцый».

Былі разгледжаны пытанні: значэнне  метапрадметных кампетэнцый у сучасным адукацыйным працэсе, выкарыстанне міжпрадметных сувязей на ўроках беларускай мовы  і літаратуры. Эфектыўны вопыт выкарыстання міжпрадметных сувязей на ўроках беларускай мовы і літаратуры з мэтай фарміравання метапрадметных кампетэнцый  прадставіла Шэндзерава І. С.

Падмуркам интэгрыравання на ўроках беларускай мовы, як і на другіх уроках, з’яўляюцца міжпрадметныя сувязі. Міжпрадметны матэрыял выкарыстоўваецца ў паведамленні настаўніка, яго гутарцы з вучнямі, у вусных і пісьмовых адказах школьнікаў.

Найвышэйшай ступенню раскрыцця і выкарыстання міжпрадметных сувязей з’яўляецца стварэнне інтэгрыраваных урокаў на падставе сувязей беларускай мовы як прадмета з іншымі дысцыплінамі. Звернем увагу на тое, што беларуская мова звязана амаль з усімі школьнымі прадметамі, таму што мова адлюстроўвае ўсе бакі жыцця.

Выкарыстанне міжпрадметных сувязей на ўроках беларускай мовы і літаратуры спрыяе  фарміраванню метапрадметных кампетэнцый.

Кіраўнік  метадычнага  аб’яднання настаўнікаў  беларускай  мовы  і  літаратуры
Петрачэнка В.С.

Для дальнейшего просмотра ЩЕЛКНИТЕ ПО ФОТО